Aussies in action in London on August 4

NZ Newswire August 4, 2012, 8:33 am

Aussies in action on Saturday August 4:

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

08:30 - Australia v South Africa: women's preliminary.

Shooting (The Royal Artillery Barracks - Finals Hall & Ground Pass)

09:00 - Alethea Sedgman and Robyn Van Nus: women's 50m rifle 3 positions

09:00 - Suzanne Balogh: women's trap

Triathlon (Hyde Park)

09:00 - Erin Densham/Emma Jackson/Emma Moffatt: women's triathlon.

Athletics (Olympic Park - Olympic Stadium)

10:00 - Genevieve Lacaze: women's 3000m steeplechase round 1.

10:20 - Alana Boyd and Liz Parnov: women's pole vault qualifying.

Cycling - Track (Olympic Park - Velodrome)

10:00 - Men's Sprint: qualifying, 1/16 finals.

10:30 - Glenn O'Shea: men's omnium flying lap.

Table Tennis (ExCeL)

10:00 - Justin Han/Robert Frank/William Henzell v Singapore: men's team round 1.

Equestrian - Jumping (Greenwich Park)

10:30 - Edwina Tops-Alexander/James Paterson-Robinson/Julia Hargreaves/Matthew Williams: individual and team jumping 1st qualifier for round 1.

Water Polo (Olympic Park - Water Polo Arena)

11:20 - Australia v Croatia: men's preliminary.

Rowing (Eton Dorney, Buckinghamshire)

11:30 - William Lockwood/Drew Ginn/Joshua Dunkley-Smith/James Chapman: men's four final.

11:50 - Hannah Every-Hall/Bronwen Watson: lightweight women's double sculls final.

12:30 - Kim Crow: women's singles sculls final.

Sailing (Weymouth and Portland, Dorset)

12:00 - Tom Slingsby: men's Laser race 9 and 10.

Jessica Crisp: women's RS:X windsurfer race 7 and 8.

12:05 - Krystal Weir: women's Laser Redial race 9 and 10.

14:00 - Malcolm Page/Matthew Belcher: men's 470 race 5 and 6

Elise Rechichi/Belinda Stowell: women's 470 race 3 and 4

15:00 - Olivia Price/Nina Curtis/Lucinda Whitty: women's elliott 6m.

Tennis (Wimbledon - No.1 Court)

12:00 - Lleyton Hewitt/Sam Stosur v Andy Murray/Laura Robson: mixed doubles semi-final.

Boxing (ExCeL)

16:15 - Damien Hooper v Egor Mekhontcev (Russian Federation): men's light heavy weight (81kg) round of 16.

Diving (Olympic Park - Aquatics Centre)

14:30 - Jaele Patrick/Sharleen Stratton: women's 3m springboard semi-final.

Volleyball (Earls Court)

14:45 - Australia v Italty: men's preliminary.

Cycling - Track (Olympic Park - Velodrome)

10:00 - Men's sprint 1/16 finals repechages, 1/8 finals & repechages

16:00 - Glenn O'Shea competing in the men's omnium: 30km points race, elimination race.

16:10 - Amy Cure, Melissa Hoskins, Nettie Edmondson and Josie Tomic: women's team pursuit round 1.

Athletics - Race Walk (The Mall)

17:00 - Chris Erickson and Adam Rutter and Jared Tallent: men's 20km race walk.

Athletics (Olympic Park - Olympic Stadium)

18:50 - Ben St Lawrence: men's 10,000m final.

19:00 - men's 400m hurdles semi-finals.

19:30 - Dani Samuels: women's discus final.

19:55 - men's long jump final.

20:05 - women's 400m semi-finals.

21:55 - women's 100m final.

Swimming (Olympic Park - Aquatics Centre)

19:30 - women's 50m freestyle final

20:07 - Alicia Coutts/Leisel Jones/Emily Seebohm/Brittany Elmslie: women's 4x100m medley relay final

20:27 - Hayden Stoeckel/Brenton Rickard/Matt Targett/Tommaso D'Orsogna: men's 4x100m medley relay final

Basketball (Olympic Park - Basketball Arena)

20:00 - Australia v Great Britain: men's preliminary.

Boxing (ExCeL)

22:00 - Jeffrey Horn v Abderrazak Houya: men's light welter weight (64kg) round of 16.

Rugby

Results

2013/14 Aviva Premiership (ENG)

2014 Super Rugby Tournament

2013/14 Aviva Premiership (ENG)

Schedule

2014 Super Rugby Tournament

7:35pm NZST Fri, 18th April
9:40pm NZST Fri, 18th April
7:35pm NZST Sat, 19th April
9:40pm NZST Sat, 19th April
1:00am NZST Sun, 20th April

2013/14 Aviva Premiership (ENG)

6:45am NZST Sat, 19th April

League

Results

2014 NRL Premiership Season

2014 NRL National Youth Competition

2014 NRL Premiership Season

Schedule

2014 English Super League

7:00am NZST Fri, 18th April
7:00am NZST Fri, 18th April
7:00am NZST Fri, 18th April

2014 NRL National Youth Competition

3:45pm NZST Fri, 18th April

Tennis

Schedule

2013 Davis Cup 1st Rnd - KAZ v AUT

2:00am NZDT Sun, 3rd February

2013 Davis Cup World Group I 1st Rnd - TPE v AUS

2:00am NZDT Sun, 3rd February

2013 Fed Cup 1st Rnd - CZE v AUS

2:00am NZDT Sat, 9th February
2:00am NZDT Sun, 10th February

2013 Fed Cup 1st Rnd - ITA v USA

2:00am NZDT Sat, 9th February

2013 Open 13

2:00am NZDT Fri, 22nd February
2:00am NZDT Fri, 22nd February

Football

Results

2013/14 Spanish La Liga

2013/14 French Ligue 1

Lyon 1 - 0 Paris SG (FT)

2013/14 Italian Serie A

Schedule

2014 AFC Champions League

17 April 1:55am
17 April 3:35am

2013/14 English Premier League

17 April 4:45am

2013/14 Australian A-League

18 April 7:30pm

2013/14 English League Championship

Blackburn vs. Yeovil

19 April 12:00am

Huddersfield vs. Brighton

19 April 12:00am